Co koluje v těle, takové je mléko - Jak na stravování při kojení ?

 

Mateřství je dar, který ženě dává křídla a rodině domov. Je to nejkrásnější a zároveň nejtěžší období ženy. Nejen kvůli tomu, že tělo ženy může být po období těhotenství a všech změn vyčerpané, ale i pro to, že porod je výdejem energie, kterou žena shromažďuje několik let dopředu.

 
Tělo je neskutečně moudré a ví přesně, co potřebuje načerpat znovu, proto je po porodu tolik důležitá poctivá domácí slepičí polévka , kterou naše babičky doporučovaly i během kojení a je tomu opravdu tak. Moudré kořeny jsou naším základem...
 
 
 
 

Zde je několik rad pro začínající maminky, aby věděly, jak naložit se stravou v době kojení.

 

 

 

1. Dopřejte si od všeho trochu

 

Během kojení je zapotřebí dbát na pestrý a vyvážený jídelníček. Zaručí vám dostatečný příjem všech nutričních látek, jako jsou sacharidy, bílkoviny, tuky, ale také vitaminy a minerální látky.

 

Zaměřte se především na přísun vlákniny, probiotických kultur, vitaminu A, C a z minerálních látek zvyšte příjem vápníku, železa, jódu a zinku.

 
 
 

2. Jezte pětkrát denně

 

Pokud se budete stravovat podle zásad zdravé výživy, nemusíte se bát, že byste přibrala na váze. Zvýšený přísun energie je během kojení zcela normální. A kdy jindy než právě teď a tady vyzkoušet pravidlo pěti porcí? Zapomeňte na hladovění a jezte v průběhu dne i vícekrát menší porce. Vyhýbejte se však potravinám, které by vám i miminku mohly škodit.

 
 
 

3. Snídaně vám dodá energii

 

Pokud jste doteď nesnídala, je ten správný čas na změnu. Po probdělé noci je třeba dodat tělu dávku energie. Sladká snídaně vás sice na chvilku "nabije", ale brzy se budete zase cítit unavená.

 

Proto se zaměřte spíš na potraviny s nízkým glykemickým indexem a cukr dodejte ve formě cereálií, celozrnného pečiva, ovoce nebo zeleniny. Nezapomínejte ani na mléčné výrobky a pitný režim. Vypít bystě měla alespoň 2,5 litru tekutin denně.

 
 
 

4. Co byste měla při kojení vyloučit z jídelníčku

 

· tepelně neupravené výrobky (např. majonézové saláty, syrová vejce, maso, nepasterizované mléčné výrobky, zrající a čerstvé sýry) a tepelně neopracované maso (např. tatarský biftek nebo sushi)

 

· polotovary a potraviny obsahující konzervační látky, umělá sladidla a barviva, příliš tučná, slaná a sladká jídla

 

· vyhýbejte se bylinkovým čajům nevhodným pro kojící ženy, černému a zelenému čaji, nápojům obsahujícím chinin, kofein a alkohol, syceným nápojům apod.

 

 

 

V prvních 4. měsících vylučte z jídelníčku (nebo omezte) čerstvé světlé pečivo a luštěniny, jako je hrách, fazole nebo neloupaná čočka.

 

Dále pak kedlubny, ředkvičky, cibuli a česnek. Někdy může nadýmat i květák, kapusta, rajčata, pórek nebo hrášek. Trávicí problémy může způsobit i potravinová alergie.

 

Pozor na potraviny, které mohou vyvolat alergii

 
 
 

5. Potraviny vhodné při kojení

 

· Libové maso (drůbeží, králičí a telecí) a ryby

 

· polotučné mléčné výrobky (bílý jogurt, kefírové a acidofilní mléko), přírodní a tvrdé sýry

 

· kvalitní rostlinné oleje, v menší míře margaríny a máslo

 

· cereální výrobky, těstoviny, rýže, brambory

 

· ne příliš nadýmavá zelenina (mrkev, cuketa, špenát, okurka apod.)

 

· méně kyselé ovoce (jablka, hrušky, banány, meruňky, borůvky, švestky, třešně apod.)

 

· luštěniny (hrášek, loupaná čočka)

 
 
 

6. důležitá je hlavně psychická pohoda

 

Spěte a odpočívejte, jak je to možné, na poporodní deprese v době šestinedělí jsou výborné Bachovy kapky, které Vám pomohou s velkou únavou, rekonvalescencí po porodu, s velkými změnami v režimu a nedostatku spánku. Skvěle podporují i kojení.

 

Z osobní zkušenosti mohu doporučit kapičky všemi 10.

 
Vzpomínám si, že během těhotenství a po porodu byly naším velkým pomocníkem. Cítila jsem se klidnější, vyrovnanější a šestinedělí si opravdu mohla užít a prožít s lepším nadhledem.
 
 
 

Bachovy kapky je vhodné dát i dítěti hned po porodu, stejně jako tomu je v některých nemocnicích v Anglii, odkud tato terapie pochází. Stačí namazat krizové kapky na oblast mezi obočím a dle potřeby opakovat. Nebo vytřít pusinku namočeným prstem krizovými kapkami na míru. Zkušený terapeut Vám kapky namíchá bez přidaného alkoholu, proto jsou naprosto bezpečné jak pro matku , tak i dítě.

 
 
 
 
 
 

Pokud máte zájem o namíchání krizových kapek pro Vás nebo Vaše miminko, kontaktujte mne na 777669818, nutricni-terapeut@centrum.cz